Kuvatud on postitused sildiga Malta. Kuva kõik postitused
Kuvatud on postitused sildiga Malta. Kuva kõik postitused

laupäev, 21. detsember 2024

Malta toit

Malta söök on meeldinud mõlemal korral. Kohe väga. Olge hoiatatud - järgnevad äärmiselt ebaseksikad toidupildid!

Eesti maksukarnevalilt tulles on hinnad igati mõistlikud, mõni asi isegi piinlikult odav. Võtame näiteks levinud tänavatoidu pastizzi, ehk soojad täidisega lehttaignapirukad, mida müüakse vist küll igal tänaval ja nende putkade avamisaegadest ma ei saanudki sotti, pikalt lahti igatahes. Nende hinda nägime vahemikus 0,50 - 0,90 EUR/tk. Ja need on päriselt maitsvad, mahlased ja hõrgud. Väga toitvad ka, üle kahe nagu ei jaksa kuidagi süüa. Kohalik spetsialiteet on ricotta- või hernetäidisega, ent on ka erinevate lihatäidistega.



Nagu meilgi, nii ka Maltal on palju pasta-pitsa-lasanje-burksi jm kraami. Hinnad varieeruvad, aga tundusid algavat kuskilt 7-8 euro juurest. Lasanjet sõin näiteks Valletta kesksel väljakul (mis iganes selle nimi on, no rahvusraamatukogu ees, selline kõige-kõige koht), maksis 12 raha ja kuigi pilt ehk pole absoluutselt seksikas, siis imemaitsev. 


Malta rahvustoit number üks ehk jänkuhautis oli enamasti vahemikus 12-22 EUR. Kusjuures portsjonid on mehised, üksinda süües ei saanudki hakkama. Samuti ei julge öelda, kas maitsvam oli selle hinnavahemiku alumise või ülemise otsa juures olev praad, igal neist oma nüansid ja lõppkokkuvõttes olid head kõik. 



Valletta ees, seal purskkaevu juures, on praegu mingi jõuluturulaadne üritus, müügiputkad, vaateratas, esinejad, söök-jook, tasuta avalikud WC-d (sic!). (Muide, kus sa Tln kesklinnas tasuta tualetti lähed?)  Tops hõõgveini 3 EUR, arancini 3, pastizzi 0,50 - 1,00, foccacia- ja pitsalõigud 1,5 - 2,5. Nende ridade kirjutamise eel käisin just Kodulinna Majast toomas Hooandja kaudu soetatud Kristiina Ehina uut raamatut, jalutasin diagonaalis läbi meie jõuluturu, jep, hõõgvein 7 ja 8 raha. Tõsi, ei kontrollinud, et kas selle raha eest saab äkki liitrise kannutäie :) Ah jaa, kuna hõõgvein on hetkel seal samuti teema, siis peenemate lokaalide ees olevad reklaamid kuulutasid ka hinda 4,50, aga see oli tõesti vist ka kõrgeim hind, mida märkasin.

Tulles tagasi küülikuhautise juurde, siis jänkumaksani ma eelmisel reisil kuidagi ei jõudnud, seekord keskendusin mina just sellele. Enamasti on see eelroogade all, aga maksa on selles nii palju, et kahtlustan, et see ühe küüliku oma küll olla ei saa :) Gozo saare pealinnas Victorias (Rabatis) maksis maksaroog näiteks 9 raha (aga see oli ka teatrikohvik, seega võib-olla mitte kõige odavam koht). Taas kord, oli nii maitsev, et ma sõin isegi poole lisatud sibulast ära, ja see juba tähendab midagi, eks ole. 




Mis hindadest veel... Kookide hindu on mul raske võrrelda, sest need mul viimasel ajal ei lähe. Tallinnas jäävad ette peamiselt kesklinna kondiitrid ja need on nii kirved, et see pole äkki õige võrdlus. Kui tuleb ootamatu külaline, siis olen siit Peppersackist või Rukisest võtnud, no need hinnad on jõhkrad (kusjuures ma ei ütleks, et enneolematult maitsvad, täitsa Harju keskmine kraam). Maltal proovisin ekleeri, oli imelise ricottakreemiga, hind 2,50. Meie hotelli lobby-baaris olid uhked koogikesed kuni nelja euroni. Eeldan, et saab ka odavamalt. 

Mingid pirukad või koogid või käkid on veel, mida proovisin hotellis maitseks. Näiteks imqaret ehk õlis frititud datlipirukas. Või pudina tal-hobz, mis on leivast ja kuivatatud puuviljadest ja pähkltest ja ma ei tea millest veel (alumisel pildil see tume junn).





Korralikus kohvikus veinipudeli hinnast ei taha üldse rääkidagi. Ei räägigi siis. Te ei tahaks nagunii teada. Aga veini kõrvale sobivast suupistevaagnast (kahele) võin küll rääkida, see maksab vahemikus 14 - 21. Suurus on selline, et kõhu saavad mõlemad täis. Illustratsiooniks on mul siin üks lihtsam variant Mdina keskväljakult. Kohalikud vorstikesed, oliivid, kapparid, suured valged oad, mõni sort kitsejuustu, päikesekuivatatud tomatid, loomulikud saiad-küpsikud jm, millega see jama alla suruda. Selle kastmiseks mõeldud äärmiselt ebaatraktiivse määrde bigilla (nimetagem see kergelt vürtsikaks põldoaplögaks) tahaksin enda kööki üle võtta. Kuigi tõsi ta on, et enamasti nädal pärast reisi on mul kõik need väärt mõtted ununenud, aga unistada ju võib.


Kes Maltale läheb esimest korda, siis proovige ära ka kohalike lemmikjook Kinnie. Vanemale põlvkonnale kirjeldamiseks võiks öelda märksõna Baikali limps, ehk et koirohtu selles joogis tunda on :) Alati võib muidugi valada selle kenasse klaasi, visata sisse mõne jääkuubiku ja siis tähtsa näoga mekutada, nagu jooks Jägermeistrit või miskit sellist.



neljapäev, 19. detsember 2024

Malta

Panen mõne sõna praktilist infot, Malta siin jätkuvalt popp sihtkoht eestlaste seas, ma vaatan. Need, kel huvi pakettreiside ja ekskursioonimaailma vastu, siis seda siit ei leia. Nagu ikka - ma olen laisk, ma olen mässaja, ma olen isepäine, see pole minu maailm.

Mae tutvumas Malta ehituskvaliteediga


Kaheksa aastat tagasi ei jätnud Malta mulle mingisugust erilist muljet. Igav liiv ja tühi väli, ehk et kõik oli kollane - maapind, kiviaiad, majad... Majad ja inimesed olid kas üksteise kukil või siis teine äärmus - tühjus. Nii mulle näis. Tundus ka külm (oktoobri keskpaigas), mereäärsete kohtadega oli kah nii nagu oli... Meie mõistes klassikalist liivaranda on seal ju näpuotsaga. Madalat ja rahulikku minusugusele sobivat põlvini solistamise vett samuti mitte. Lubasin sinna enam mitte kunagi tagasi minna. Tjah, hakkan omadega sinna jõudma, et siiski õudselt hea ja pingevaba on minna tagasi tuttavatesse kohtadesse, kus sa tead, mis sind ees ootab ja kuidas asjad toimivad :) Lisaks valmistusin seekord tõsiseks pakaseks ja kollase ülekülluseks. Tutkit!

                                                     

Algselt pidin võtma stuudiokorteri Kalkarasse, aga lennule eelneval õhtul tegin kiire vangerduse ja sõelale jäi hoopis Qawra/Bugibba poolsaareke ja mitteminulikult suur hotellikolakas. Ma olin lihtsalt nii väsinud, et ei viitsinud hommikusöögi otsimisega võimelda. Lisaks on suures kombinaathotellis sisebasseinid ja katusebasseinid ja... etteruttavalt võib öelda, et trikoo jäi mul kogu reisi ajaks kuivaks.

Tuttavasse kohta tagasi minna on hea ka ses mõttes, et siis ei rapsi mingite vaatamisväärsustega, midagi on juba nähtud ja midagi las jäädagi nägemata. Mulle meeldib pealinn Valletta (seal ma käisin ka seekord mitu korda) ühes oma Kolme Linnaga (kuhu mugav minna üle vee, üks ots 2 EUR), mulle meeldib n-ö sisemaal Mdina ehk Vaikne Linn ja mulle meeldib Gozo saar. Seal me siis käisime. Eelmise reisi meenutuseks oleks võinud ka tollasesse staapi Marsaxlokki minna, aga ei viitsinud.




Transport: seekord täielikult ühistransport, rendikat ei võtnudki lõpuks. Bussiühendus on lihtne ja loogiline, madalhooajal ka päris kenasti graafikus. Üheotsapilet 2 EUR (vahepeal sekka ka kolmeeurost), kehtib 2 tundi. See nädal tegi meid nii enesekindlaks, et lahkumispäeval lennujaama hakkasime liikuma kaks tundi enne lennuki väljumist, saate aru? Normaalsed inimesed on kaks tundi enne lennuki väljumist lennujaamas juba k o h a l, ettevaatlikumad isegi varem. Ütleks nii, et see oli ka esimene kord, mil me olime kindlad, et sellest lennukist me maha jääme :) Qawrast lennujaama peaks olema nii tunnike sõitu, aga see ei pruugi keskpäeval paika pidada. Ei pidanud ka. 

Ilm: ilmselgelt olid mul kaasas liiga soojad riided. Kaks väljasõidupäeva ma suisa sulasin, oleksin vajanud lühikesi rõivaid või pidanuks hotell katuseterrassile lebotama jääma. Ametlikud kraadid +16 ja +21 vahel, aga kui on päike, siis selle jõud on ka detsembris üüratu. Samas üks päev oli tuuline ja pilves, piserdas paar tundi ka vihma, siis oli päris külm ikka ka. Nii et üsna julgesti läheksin teine kordki Maltale detsembris (kindlasti pikemalt), rõivavalikut laiendaksin julgemalt.



Toit on odav(am), aga sellest ehk kirjutan eraldi. 

Kinnisvara jällegi tundub kallim olevat. Rahvast trügib sinna aina juurde ju. Korterid on üldiselt suuremad kui meil. Ka lühiajalist renti otsides on jube raske leida midagi mõistliku pindalaga, korraks puhkama minnes ei ole ju tarvis mingit tondilossi. Lisaks tundub neil olema mingi veider koridori-fetiš. Eks sinna neid ruutmeetreid üksjagu kulubki, eks :) Mäletan 2016 seal öömajaks üht korterit võttes, et oli ka mingi pikk koridorisoolikas. Samas võib muidugi olla, et tegelikult armastavad ka eestlased koridore, ega ma ju tea, mul pole ei linnas ega Hiiumaal koridori, hm... ole nagu esikutki, kui nüüd lõpuni aus olla.

Uutel ja moodsamatel turismipiirkonna kortermajadel on ikka ka suuri aknaid, aga muidu on sellised pisikesed seasilmad levinud, teadagi pool aastast ju kõrvetav kuumus, mis sa ikka suurte klaaspindadega toas end grillid. Ja mis kõige veidram - suures osas on kinnisvarakuulutustes kõik, mis aknast paistab hägustatud-udustatud. Mul jäi seekord uurimata, et mis teema sellega on. Ma saaks aru, kui see oleks mingi üksikjuhtum ja ehk tõesti aknast või rõdult paistab kellegi kapriisse kuulsuse privaatsfäär, aga selline udutamine on seal pigem norm. Hoidku taevas, et mõnel korteril on nunnu katuseterrass ja sealt on ka foto tehtud, siis on kogu panoraamile tõmmatud säherdune võluudu peale, et see meenutab juba Lusti saateid, kus iga teine saatekülaline on hägustatud ja moonutatud jorinaga tuututamas.

2016


2024

                 







pühapäev, 15. detsember 2024